51. Hafta gelişim

Kidokitle haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Bu hafta sizlere motor kas gelişiminden biraz daha detaylı bahsedeceğimizi söylemiştik. Haydi başlayalım…

Yaklaşık her beş bebekten üçü yani bebeklerin %60’ı 12. ayda yürümeye başlar. Yürümeseler bile 5-10 saniye kadar yardımsız ayakta durabilirler. Bir yandan da tırmanmada ustalaşmaya başlamışlardır. Yürümek onlara yepyeni bir dünyanın kapısını açtığından ve bu denli önemli bir başarıyı elde etmenin haklı gururuyla sürekli kalkmaya, dolaşmaya, bir yerlere gitmeye ve hareket etmeye bayılırlar. Bunun yanında hareket eden her obje de onları cezbeder. Hareketli ya da hareketsiz ilgilerini çeken objelere uzanmak, uzanabildikleri her şeye de dokunmak ve keşfetmek isterler.

Bu dönemde bebekleriniz yeni kas gruplarını daha yoğun olarak kullanmaya başlayabildiklerinden bu yöndeki egzersizler çok faydalı olacaktır. Kidokit uygulamamızda farklı zeminlerde, pilates toplarında, evde, bahçede uygulayabileceğiniz pek çok aktivite size örnek olarak sunulmuştur. Bu aktiviteleri bol bol yapmanızı öneririz.

Neden-sonuç ilişkileri

Bu dönemlerde bebeklerimizin öğrenme ve keşfetme arzuları o denli güçlüdür ki sürekli yeni bir arayış içerisindedirler. Neden-sonuç ilişkilerini kavramaya başladıkları için objeleri parçalayıp bir araya getirmekten, sokup çıkartmaktan, ışıkları ya da dolapları ve kutuları açıp kapamaktan büyük keyif alırlar. Bu tarz yapabilecekleri aktiviteler ne kadar çeşitli olursa gelişimlerinde de o kadar hızlı ilerleme kaydederler. O yüzden bu dönemlerde onları küçük bir oyun parkına bırakıp da oradan ayrılmak gerçekten hem heveslerini kıracak hem de gelişim hızlarının yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu dönem ne kadar aktif olabilirler ve somut materyallerle aktif öğrenme şansına sahip olurlarsa onlar için o kadar iyidir. Televizyon, telefon gibi ekran karşısında oturarak pasif öğretiler henüz önerilmez. Bebeğinizin bir ekran karşısında gerekli gereksiz uyarılarla her şeyi kopya etmek yerine farklı kaslarını, duyularını ve sinir sistemindeki bağlantıları ve koordinasyonu geliştirecek aktivitelere ihtiyacı vardır. Televizyon ve ekran zamanı ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarını ve tavsiyelerimizi www.kidokit.com’daki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

Artık bebeğiniz daha komplike oyuncakları keşfetmeye çalışacaktır. Kendisine verdiğiniz talimatları çok daha iyi anlayabilir. Kidokit uygulamamızda aktiviteler kadar satın alabileceğiniz oyuncak önerileri de mevcuttur. Böylece aldığınız oyuncağın bebeğinizin yaşına uygun olduğunu ve gelişimini destekleyeceğini bilerek alabilirsiniz.

Mizah anlayışı…

Mizah anlayışı giderek gelişmektedir. Gülmek kadar sizi güldürmeyi ve mutlu etmeyi de sever. Yaptığı bir şeye güldüğünüzde bunu tekrar tekrar yapar. Sizden gelen geri bildirim ve destek onun için en önemli şeydir. Aslında bu yazılarımızı takip etmenizin belki en önemli yanlarından biri de budur. Yaşı itibariyle bebeğinizin genel olarak neleri yapıp yapamayacağını bilirseniz hangi konularda daha çok yardımcı olmanız hangi konularda ise kendi başına yapması için onu teşvik etmeniz gerektiğini bilerek gelişimine çok daha fazla katkıda bulunabilirsiniz.

Hatırlama süresi artıyor…

Artık bebeğiniz olayları daha uzun süre hatırlamaktadır. Kendi olma bilinci geliştiğinden istek ve ihtiyaçlarını net olarak bilmekte ve henüz tam konuşamasa da size ifade etme yollarını keşfetmektedir. Bebeğinizi sevmek demek illaki her istediğini yapmak demek değildir. Ancak ona sevgi ve şefkat göstermek, söylediklerine ve yaptıklarına tüm dikkatinizi vermek ve gerekli desteği ondan esirgememek çok önemlidir. Bu onun size ve çevresine güven duymasını sağlayacaktır. Dr. Maria Montessori çocuklara bağımsızlık tanıyın derken “baş edebileceği” kadar bağımsızlıktan bahseder. Yani ancak kendi başına yapabileceği konularda bağımsız hareket etmesine izin verilmesi gerektiğini; ihtiyacı olan konularda yine yanında olmaya devam etmemizin önemini aktarır. Bunun yanı sıra özgürlük verin derken “limitli” özgürlükten bahsetmektedir. Özgürlük, disiplin olmaması ya da istenilen her şeyin istenildiği an ve şekilde yapılması değildir. Örneğin özgürlükten bahsederken çocuğun istediği oyuncakla istediği kadar tekrar yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyler ancak kendi isteklerini yerine getirirken düzenli olmak, başkalarının haklarına saygılı olmak, doğayı sevmek ve korumak gibi konulardaki öğretilerin ve iç disiplinin çocuğa mutlaka kazandırılması gerektiğini de savunur.

Özgürlüklerinizin hiçbir zaman elinizden alınmadığı bir hayatınızın olması dileğiyle…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Tangram yapımı

Tangram şablonunu Kidokit baskı odamızdan bulabilirsiniz. Bilişsel bir gelişim aktivitesi olan bu aktiviteyi evinizde kolayca oynayabilirsiniz.  

Oyuncak seçerken

Önemli Noktalar Her yaş döneminin kendine göre bir gelişim basamağı olduğu için, ayına ve yaşına uygun malzeme seçmek önemlidir. Oyuncak seçiminde malzemelerin hangi maddeden yapıldığına

Bebek masajına hazırlık

Önemli Noktalar Bebeğinize masaj yapacağınız yerin ısısı (24-26 C) ideal olmalıdır. Masaj sırasında bebeğin masaj yapan kişiyle olan iletişimini koparıp onlara yönelmesine neden olabilecek ve

Apgar skoru

Önemli Noktalar Apgar skoru yenidoğan bebeğin doğumdan hemen sonra dış ortama uyumunun hızla değerlendirildiği pratik bir skorlama sistemidir. Bebeğin kalp hızı, solunum eforu, kas tonusu,

Nesne sürekliliği oyuncağı yapımı

Nesne sürekliliği, bebeğin görüş alanı dışında bulunan nesnelerin de, hala var olduğunu kavraması durumudur. Bebeğin hafızası ile ilgili bir durumdur. Nesne Sürekliliği Gelişimi: 6-9 aylık

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Önemli Noktalar Küçük çocuğunuzu ilk defa okula başlıyorsa, çoğumuz için bu hiç de kolay alınan bir karar değildir. Okul seçim işine kendinize sorular sorarak başlayabilirsiniz.