52. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz.

Mutlu yıllar bebeğinize. Bu hafta sizlere pratik ipuçları vermeden önce biraz teorik bilgiler de vermek istiyoruz.

Kidokit olarak amacımız eğlendirmek ve desteklemek olduğu kadar öğretebilmek ve bilinçlendirebilmek. Dolayısı ile bazı öğretilerden bahsederken neden ve niçinleriyle anlatmanın çok daha anlamlı ve faydalı olduğu düşüncesindeyiz.

Jean Piaget, geride bıraktığınız 8. ve 12. aylar arasındaki dönemi bebeğinizin bugüne kadar edindiği yetilerin koordinasyonu ve amaca yönelik davranışlar aşaması olarak tanımlamıştır. Bilişsel gelişimin temel kurucularından olan Piaget, 12. ve 18. aylar arasındaki dönemi ise döngüsel tepkilerin yanı sıra yenilikler ve merak aşaması olarak tanımlamıştır. Hatırlarsanız önceleri bebeğiniz bir obje görüş alanından çıktığı anda o objeyi unutuyordu. Beşinci aydan sonra gözünün önünde saklanan objeleri görüş alanının dışına çıksa da bulmak için çaba göstermeye başladı. 12. aydan sonra artık objelerin saklandıkları yerleri hatırlayabilir. Çocuğunuz yaklaşık altı ay sonra yani 18-24 aya geldiğinde çevresindeki objeleri zihninde canlandırarak nereye saklandığını önceden görmese bile tahmin edebilecek olgunluğa erişecektir. 18. ve 24. aylar arası Piaget’e göre zihinsel kombinasyonlar ve problem çözme aşamasıdır. Sizin de bu aşamaya gelmenize çok az kaldı. Evdeki hızlı koşuşturmadan bir an kendinizi geri çektiğinizde bebeğinizdeki gelişimin hızının ne kadar büyüleyici olduğunun bir kez daha farkına varabilirsiniz.

Bütünsel gelişimin önemi

Bu dönemlerde aklınızda tutmanız gereken en önemli konulardan birisi bütünsel gelişime vermeniz gereken önemdir.  Çocuğunuzun gelişim alanlarının birbiri ile bağlantılı olduğunu ve her birinde bir aşama daha ilerlemesinin diğer alanları da olumlu yönden etkilediğini hatırlayalım. Sizin bu dönemi desteklemek adına yapabileceğiniz en güzel şey ise çocuğunuza gelişimini farklı yönlerden destekleyecek bir çevre hazırlamanız olacaktır. Ona ihtiyacı olan zamanı, alanı ve duygusal desteği vermelisiniz. Ara sıra çocuğunuzun çıplak bir şekilde oynamasına izin verebilirsiniz. Çıplak olmak sayesinde çocuğunuz vücudunu daha iyi tanıyacak, farklı uyaranlara karşı algıları daha açık olacak ve bazı fiziksel becerileri daha kolay kazanabilecektir. Çocuğunuz çıplakken yatakta, çimde, halıda, suda hareket ettiğinde ona pek çok farklı şeyi bir arada keşfetme imkanı sunuyor olacaksınız. Bırakın rahatça dolaşabileceği bir ortamı olsun; bulduğu ya da incelemek istediği şeyleri istediği kadar incelesin, dokunsun, hissetsin, zorlansın, zorlukları aşmaya çalışsın vb.

Gereksiz müdahalelerden kaçının…

Yanında olduğunuzu ve gerektiğinde bebeğinize destek olacağınızı ona hissettirin ama mümkünse sürekli müdahalelerden kaçının. Dur, yapma, gitme, düşeceksin gibi uyarılar yerine yeni denemeler için onu cesaretlendirin. Şimdi artık bebeğiniz yürümeye başladığı için, yakında koşmalar, atlamalar da başlayacak. Koşma, atlama, tırmanma vb. yerine siz olmadığınız zaman merdivenden çıkmaması için merdivenin başına bir süreliğine koruma yaptırmayı, şömineye erişimini engellemeyi, havuzun çevresini korumalı hale getirmeyi ihmal etmeyin. Şayet aramıza yeni katıldıysanız ya da henüz okumadıysanız www.kidokit.com internet sitemizdeki “Çocuk dostu ve güvenlikli bir ev konulu yazımızı mutlaka okuyun ve oradaki önerileri yerine getirmeye çalışın. Bu önlemleri aldıktan sonra da bırakın çocuğunuz yeni şeyleri korkusuzca denesin. Çocuğunuzu durmadan “ay, eyvah, düşecek, dur, yapma” kelimeleriyle büyütürseniz hem korkak yetişmesine hem de yapacağı her şey için sizden onay alarak daha bağımlı hale gelmesine sebep olabilir, özgüveninin gelişmesine ve kendi potansiyeline ulaşmasında engeller yaratmış olabilirsiniz.

Siz bebeğiniz için doğru çevreyi hazırlayıp, çevresini doğru ekipmanlarla donattığınızda bebeğiniz kendi potansiyeline ulaşmak için yapması gereken pek çok şeyi farklı bir desteğe ya da müdahaleye gerek kalmadan kendi başına yapabilecektir. Şayet aramıza yeni katıldıysanız Hazır çevre ve bebek odası düzenlemeleri” isimli yazımızı okumayı unutmamanızı öneriyoruz.

Bir sonraki hafta buluşmak ümidiyle sevgiyle kalın…

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Doğum sonrası zaman ve anne bebek bağı

Önemli Noktalar • Bebeğiniz doğduktan sonra onu hemen göğsünüze koymalısınız; ten temasını hissetmek, yeni dünyaya doğuvermiş bebeğiniz ve sizin için çok önemlidir. • Yeni bebekler

Çocuklarda bağımsızlık denince

Önemli Noktalar Doğal gelişim çocuğun hazır olduğu dönemlerde bağımsızlık seviyelerini kazanmak olarak tanımlanabilir. Yetişkin olarak bizlerin görevi çocuklarımızın bağımsız olması için vasıtalar sağlamak, bağımsızlığını destekleyecek

Oyuncak seçerken

Önemli Noktalar Her yaş döneminin kendine göre bir gelişim basamağı olduğu için, ayına ve yaşına uygun malzeme seçmek önemlidir. Oyuncak seçiminde malzemelerin hangi maddeden yapıldığına

Kukla bileklik yapımı

Evde bebeğinizin dikkatini çekecek onun görsel algısını destekleyecek harika bileklikler hazırlayabilirsiniz.

49. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit haftalık buluşmalarımızda bir kez daha birlikteyiz. Uzun süredir devam eden buluşmalarımızdan biz çok mutluyuz. Umarız siz de bu yolculuktan bizler kadar keyif almışsınızdır.

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

30. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bugünkü yazımıza denge konusuyla başlıyoruz. Bebeğiniz büyük ihtimalle artık kafasını tam olarak kontrol edebiliyordur. Birçok bebek bu dönem itibarıyla sürünmede

Renk dominosu oyunu

Renk dominosu oyunu için baskı odamızdan faydalanabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=2x4kMvM1DAk