Kidokit Logo

Yenidoğan döneminde siyah-beyaz objelerin cazibesi

Yatakta uzanan bebek ve dönenceler

Önemli Noktalar

Kontrast renkler

Bebeğiniz özellikle doğumdan sonraki birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemez. Kontrast renklerin kullanıldığı objeler ve çalışmalar bebeğinizin ilgisini ve dikkatini çok daha fazla çekecektir. Bu kontrast yaklaşım ayrıca bebeklerde derinlik algısını da geliştirir. Özellikle siyah beyaz renklerden oluşan objeler ilgisini çeker ve bu tür objeleri daha uzun süre izleyebilir. Sizlere tavsiyemiz ilk iki-üç hafta bebeğinize yeni dünyasına alışabilmesi için biraz zaman tanımanız olacaktır.

Bununla birlikte bu dönemde en çok ihtiyacı olan şey annesinin yakınlığı olacaktır. Hatta üçüncü ve dördüncü haftadan sonra bebeğinize yeni objeler sunarak evinize, sizlere ve dünyaya alışmasına destek olabilirsiniz. Özellikle ilk ayı itibarıyla bebeğinizi onun gelişimine destek olacak oyun ve oyuncaklarla tanıştırmanın vakti gelmiştir. Ayrıca Kidokit uygulamamızda bu dönemlerde bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabileceğinizi video’lardan izleyebilirsiniz. İlgili video’ların altından veya baskı odamızdan siyah-beyaz kartlar vb. farklı materyalleri yazdırarak evinizde hazırlayabilirsiniz.

Oyun ile beyin gelişimi

Bebeğinizin bundan sonraki gelişim serüveninde ona sunacağınız çevre, oyun ve aktiviteler inanılmaz önemli bir rol oynayacaktır. Bunun dışında aşağıda bebeğinizin beyin gelişimine ilişkin önemli bilgiler aktardık. Her oyun, oyuncak ve aktivite bebeğiniz için yeni bir uyarandır. Hatta bunlar bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Hepsinden bahsettik. Bebeğinizin odasının ve evinizdeki çevre düzeninin çocuk dostu olması işinizi önemli derecede kolaylaştırır. Şayet aramıza yeni katılan bir üyeyseniz bulunduğumuz aşamaya geldiğinizde muhtemelen bebek odanızı zaten hazırlamış durumdasınız. Ancak yine de bebeğinizin gelişimine destek olabileceğini düşündüğümüz bazı önemli püf noktaları var. Bunların ne kadarını hayata geçirebilirseniz o kadar faydalı olabileceğine inanıyoruz. “0-12 ay bebek odası ve ev düzenlemelerinde dikkat edebileceğiniz püf noktaları”na bu linkten ulaşabilirsiniz.

Püf noktalarını hazırlarken Montessori felsefesinin bir parçası olan “hazır çevre” bağlantılı önerilere de yer verdik. Yanı sıra düzenlemelerin sağlık ve güvenlik açısından önemine de vurgular yaptık. Çocuk gelişiminde faydalarının oldukça önemli olduğu ispatlanmış olan Montessori Felsefesi için bilgi almak isterseniz linki tıklayınız.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Kızına sarılan anne

Bugün çocuğunuza sarıldınız mı?

Önemli Noktalar Anne babası sarıldığında çocuklarımız anne ve babalarının gücünü hissederek kendilerini güvende hissederler. Sarıldığınızda çocuğunuz sakinleşir; rahatlar ve gevşer. Sarılmanın çocuğunuza birçok faydası var.

Bebeğini emziren anne

Emzirmenin süresi

Önemli Noktalar Anne sütünün ve emzirmenin; çocuğun sağlığına, beslenmesine, gelişimine pek çok yararı olduğu gibi çocuğun psikolojik ve zekâ gelişimine de önemli ölçüde katkısı olduğu

Normal Doğum Anı

Normal doğum için nefes egzersizleri

Önemli Noktalar • Normal doğum esnasında “ıkınırken” güçlü bir nefese ve güçlü karın kaslarına ihtiyaç duyacaksınız. • Doğru nefes almanın birinci önemi, derin bir nefes

4. Hafta Hamilelik

Sizin ve eşinizin hücreleriyle “tek vücutta birleşmesiyle” oluşan bebeğiniz sizin ve eşinizin genlerinin harmanlanmasıyla oluşmuştur. Yani hem sizden hem de eşinizden esinlenerek tasarlanmıştır. Size benzeyen

Kaykay yapan çocuk

Çocuklarda özgüven gelişimi

Epeyce bir haftadır yazılarımızda çocuklara belli değerleri kazandırma üzerine konulara odaklanıyoruz. Çocukları hızla değişen yeni çağda başarıya götürecek özellikler, bu değerlere sahip olmaları diye düşünüyoruz.

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Bebeğinizin uyku düzeni ne durumda?

Önemli Noktalar Uyku, bebeklerimizin gelişimi için çok önemlidir. Uyku düzeni olmayan bebek, uyku düzeni olmayan anne demektir. Genellikle bebekler 6-12 haftalardayken uyku rutinine başlanılabilir. Bebeğiniz

Bom oyunu

Evde, arabada, yolculukta hiç malzemesiz oynanan pratik bir oyun ”Bom oyunu”.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!