Kidokit Logo

Lohusalık…

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Önemli Noktalar

Lohusalık Ne Demektir?

Öncelikle doğumdan sonraki ilk 6-8 haftalık dönem bebek ve anne açısından önemli ve hassastır. Bu yazımızda bu dönemde yaşadıklarınızın sebeplerini anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer bu sebepleri bilirseniz hazırlanmanız ve bu dönemi verimli bir şekilde geçirmeniz de mümkün olabilecektir. Bu döneme bazılarımız 40’ını çıkarmak deyimini kullanırız ki 40 gün yaklaşık altı haftalık döneme denk gelir.

İlk olarak 6-8 haftalık döneme “lohusalık dönemi” denilir. Lohusalık dönemi aslında anne için rahim ve diğer pelvik organların doğumdan önceki durumlarına geri geldiği dönemin ismidir. Hatta bu dönemi ayrıca “sembiyotik evre” olarak da tanımlamak mümkündür. Bunun dışında sembiyotik evre tanımı daha çok anne-bebek ilişkisine odaklanır. Çünkü doğum sonrasında annenin bebeğe, bebeğin ise anneye en çok ihtiyacı olduğu dönemi anlatır.

Şimdi gelin bu dönemin özelliklerini biraz araştıralım…

Öncelikle lohusalık İngilizce’de puerperium diye adlandırılır. “Puer” Latincede çocuk anlamına gelir, “puerpera” ise yeni doğum yapmış kişiye verilen isimdir. Bu dönem hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bebek ve anne için çok önemli bir geçiş dönemidir. Şayet anne emzirmiyorsa doğumdan sonraki altı hafta içerisinde genellikle üreme fonksiyonları normale döner ve anne tekrar adet görmeye başlar. Rahmin eski büyüklüğüne dönmesi yaklaşık 16 gün almaktadır. Rahmi tutan dokuların tekrar elastikiyetlerini kazanmaları ise daha uzun sürer. Bu yüzden bu dönemde cinsel ilişki, araba kullanmak vb. bazı aktivitelerin yapılmaması önerilmektedir.

Ayrıca lohusalık dönemi aynı zamanda emzirmeye başlama, alışma, uykusuzluk, iyi anne olabilme çabalarıyla doludur. Bu yüzden dışarıdan gelen baskıların yoğun olabildiği, hormonal düzey değiştiği için duygusal çalkantıların yaşandığı dönemdir. Genelde iyi hisseden anneler bile arada kendilerini çok kötü veya üzgün hissedebilir. Hatta durup dururken ağlamaya başlayabilirler.

İstatistikler lohusaların yaklaşık %70-80’inde lohusalık üzüntüsü, %10-13’ünde ise lohusalık depresyonu görüldüğünü göstermektedir. En önemlisi çalkantılar veya üzüntüler yaşarsanız bunun normal olduğunu bilmenizdir. Ancak üzüntü ve endişelerden kurtulamıyor, depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız uzman yardımı almanız bu dönemde çok önemlidir. Ayrıca kendinizi çok kötü hissediyorsanız kulaktan dolma tavsiyeler ya da arkadaş yönlendirmeleriyle antidepresan almamanız ve mutlaka uzman bir yardım eline ulaşmanız gerekmektedir.

Son olarak kidokit olarak lohusalık dönemini daha rahat atlatabilmeniz için bazı önerilerimiz var. Bunlara ulaşmak için “Lohusalık Dönemine İlişkin İpuçlarımız” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Çoklu Zeka

Çoklu zeka nedir?

Önemli Noktalar Prof.Dr. Hovard GARDNER’a göre, zeka değişen dünyada yaşama ve değişimlere uyum sağlamak amacıyla her insanda kendine özgü yetenek ve becerilerin bütünüdür. Çoklu zeka

Nimet Akman Altıok

Nimet Akman Altıok – Ergoterapist

Nimet Akman Altıok 1979 yılında Danimarka’da doğmuş ilk, orta ve lise eğitimini Danimarka’da tamamlamıştır.  2002 yılında Denmark University College Sealand’de Ergoterapi bölümündeki eğitimini tamamlamıştır. Registered

Boşluklu kutu yapımı

Boşluklu kutu ile çocuğunuzun parmak kontrolünü geliştirebilirsiniz. Farklı renk ve kategorilere ayırdığınız ponponlar ile bu oyunu çeşitlendirebilirsiniz.

duygular-ve-çocuklar

Duygular ve Çocuklarımız…

Duygular ihtiyaçların işaretidir Duygular bir ihtiyaç işaretidir. Öncelikle bunu hatırlamak önemlidir. Hem çocuklar hem yetişkinler bir duygu ifadesi gösterdiklerinde aslında bir fiziksel, ilişkisel, sosyal bir

Emekleyen bebek

0-6 yaş neden önemli?

0-6 yaş neden önemli? Beyin gelişiminin 5 yaşından önce %90’ı, 5 yaşından sonra ise sadece %10’u gerçekleşir, dolayısıyla bu süreç çocuğunuzun gelişimi için çok kritiktir.

Babasıyla kitap okuyan bebek

Gözlem yapmak

Önemli Noktalar Bakmakla, izlemek, izlemekle gözlemlemek arasında fark vardır. Gözlemleyen yetişkin çocuğun davranışlarına, beden diliyle ne ifade ettiğine odaklanır. Kendi iç dünyasını ve bunun dışa

Kitap okuyan çocuk

Çocuklarınız için uygun kitap seçimi

Önemli Noktalar Çocukların her yönden gelişimine destek veren önemli materyallerden birisi de kitaplardır. Çocukların dünyayı keşfetmeye başladıkları 0-3 yaş döneminde kitapların içerikleri genellikle etrafların gördükleri

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!