Kidokit Logo

Bebeğinizin cilt bakımı

Bebek bakım eşyaları

Önemli Noktalar

  • Bebeğinizin cildi oldukça ince ve hassastır ve özel bakım gerektirmektedir

Öncelikle her zaman temiz ve kuru olmasına özen göstermeniz gerekir. Bebeğinizin altını sık değiştirmeniz, nemli kalmamasına özen göstermeniz önemlidir. Bebekler için üretilen kremlerden kullanmanız faydalı olur.

Mesela bebeğinizin cildi çok kuruysa banyodan sonra yine nemlendirici krem veya yağ sürmeniz faydalı olur. İçine doğal lavanta yağı katılmış zeytinyağı bu amaçla kullanılacak en doğal ve güzel yağlardandır. Pek çok ürün kimyasal maddeler içerebildiğinden bebeğinizi yıkarken sadece su kullanmanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi yıkadıktan sonra yapacağınız masaj hem sizin hem de bebeğinizin rahatlaması için harika bir fırsattır. Kısık sesle dinlendirici bir müzik açın, odanın temiz ve havadar olduğuna emin olun. Bununla birlikte bebeğinize güzel bir masaj yapın. Masajını yaparken mutlaka göz teması kurun ve onunla güzel güzel konuşun.

Kıyafetlerin önemi;

Bebeğinizin cilt bakımında giydiği kıyafetler ve kullandığınız örtülerin de önemi vardır. Hava alan, organik, kimyasal içermeyen kıyafetler bebeklerimizin hassas ciltleri için çok değerlidir. Seçtiğiniz kıyafetler aynı zamanda bebeğinizin hareketlerini rahatça yapması için de önemlidir. Nitekim bebeği sıkan ve hareketleri kısıtlayan kıyafetler gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu dönemde seçtiğiniz kıyafetlerdeki önceliğiniz sağlıklı olmaları (nefes alabilmesi, kimyasal içermemesi vb.) ve hareketi engellememeleridir. Sımsıkı, kollarını, bacaklarını çeken (ayaklı tulumlar gibi) ve duyularını kullanmasını engelleyen kıyafetler (eldivenler gibi) önermiyoruz. Peki sağlıklı olması için bebeğinizin kıyafetlerinin temizliğine ilişkin nelere dikkat etmeniz gerekir?

Gelin bu konudaki önerilerimizi de sizlerle paylaşalım:

Bebek cildi, yetişkin insanlara göre mikroplara ve kimyasallara karşı çok daha hassastır. Bu nedenle bebeğinizin tenine dokunacak giysi, çamaşır, battaniyeleri tüm toz bakterileri açısından temiz olmaları gerekmektedir.

Kullanacağınız deterjanı seçerken formülünde en az parfüm ve boya maddesi içeren deterjanı tercih etmelisiniz. Yumuşatıcılar bebeğinizde alerjik reaksiyon oluşturur, alerjik olup olmadığına emin olmadan kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Bebek çamaşırlarına özel kokusuz, güvenilir markalı deterjanları kullanmanızda yarar vardır. Giysileri etiketlerinde yazan maksimum sıcaklıkta yıkamanız hijyen açısından önemlidir. Özellikle bebek bezleme ile ilgili çamaşırları ayırarak yıkamanız daha hijyenik olarak daha iyidir.

Bebek çamaşırlarını yıkarken çamaşır filesi kullanmak ise minik çorapların makineye sıkışmasını engelleyecektir. Çamaşırları yıkama kadar kurutmakta hassas bir işlemdir. Kurutma işlemi için en uygun yöntem ise açık havadır. Ancak aşırı nemli, soğuk, isli veya kimyasal madde içeren bir havada çamaşır kurutmak oldukça tehlikelidir. Bu nedenle günümüzde kurutma makineleri tercih edilir hale geldi. Birçok kişi bebekler için uygun olmadığından endişe ediyor fakat azaltılmış ısı dereceleriyle kurutmak bebek çamaşırları için zararsız bir seçim olacaktır.

Bebeğinizle kuracağınız sıcak ilişki ileride özgüvenli bir insan olması açısından çok önemlidir. İlk olarak bize ve çevresine güven duyabilmeyi öğrenmeli ve kendini iyi hissetmelidir. Daha sonra kendini keşfedip kendi ayakları üzerinde durabildikçe özgüveni de gelişebilecektir. Tüm bu süreçlerde bizlerin bebeklerimizle ve çocuklarımızla kurduğumuz ilişkinin ve onlar için hazırladığımız çevrenin büyük önemi vardır. O yüzdendir ki bebeğinizin bakım zamanları sadece fiziksel bakımı içermez aynı zamanda duygusal anlamda da çok değerlidir. Bebeğinizle tensel temasın en yoğun olduğu banyo zamanları ve masaj yaptığınız anlar bu yönden kaçırılmayacak fırsatlardır.

Bebeğinizin bakımında dikkat edeceğiniz banyo, tırnak ve kulak bakımı vb. bir çok konuyu Kidokit yazılarında bulabilir; Kidokit uygulamamızda bu konularla ilgili videolarımızı izleyebilirsiniz.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekim

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Yemek Yemekte Zorlanan Çocuk

Besin alerjisi

Önemli Noktalar Ağız yoluyla alınan besin veya besin katkı maddelerine karşı vücutta gelişen olumsuz reaksiyonlar besin alerjisi olarak tanımlanabilir. En sık besin alerjisi görülen dönem

Acaba neyim?

Evde, arabada, yolculukta hiç malzemesiz oynanan pratik bir oyun ”Acaba neyim?”.

Annesiyle Vakit Geçiren Bebek

Sünnet

Önemli Noktalar • Sünnet penisin ucunda bulunan prepisyum adı verilen deri parçasının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. • Yahudi ve Müslüman toplumlarında dini ve kültürel nedenlerle

Ateş

 Ateş

Önemli Noktalar • Ateş, bir savunma mekanizmasıdır ve vücut mikroorganizmalara karşı kendini ısıtarak savunma yanıtı verir. • Mikrop varlığında el ve ayaklardaki damarlar büzülerek ısı

Birlikte Oynayan Çocuklar

Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırmak

Önemli Noktalar Sorumluluk, çocuğun kendisine verilen görevleri yerine getirmesi, yaptığı bir davranışın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını kabullenmesi ve başkalarına saygı göstermesidir. Çocuğunuza sorumluluk bilinci

Vakit geçiren baba ve kız

Bebek taşımanın incelikleri

Önemli Noktalar Bebeklerde gelişim, ilk olarak baş ve boyun kaslarında başlar ve sonra üst bedenden alt bedene doğru gelişim devam eder. Bebeğinizi kaldırırken bir elinizle

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!