Bebeğinizin cilt bakımı

Önemli Noktalar

  • Bebeğinizin cildi oldukça ince ve hassastır ve özel bakım gerektirmektedir

Öncelikle her zaman temiz ve kuru olmasına özen göstermeniz gerekir. Bebeğinizin altını sık değiştirmeniz, nemli kalmamasına özen göstermeniz ve bebekler için üretilen (kimyasal içermeyen) kremlerden kullanmanız faydalı olur.

Şayet bebeğinizin cildi çok kuru ise banyodan sonra iyice kurulayıp yine bir nemlendirici krem ya da yağ sürmeniz faydalı olabilir. İçine doğal lavanta yağı katılmış zeytinyağı bu amaçla kullanılabilecek en doğal ve güzel yağlardandır. Pek çok ürün kimyasal maddeler içerebildiğinden bebeğinizi yıkarken sadece su kullanmanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi yıkadıktan sonra yapacağınız masaj hem sizin hem de bebeğinizin rahatlaması için harika bir fırsattır. Kısık sesle dinlendirici bir müzik açın, odanın temiz ve havadar olduğuna emin olun ve bebeğinize güzel bir masaj yapın. Masajını yaparken mutlaka göz teması kurun ve onunla güzel güzel konuşun.

Kıyafetlerin önemi;

Bebeğinizin cilt bakımında giydiği kıyafetler ve kullandığınız örtülerin de önemi vardır. Hava alan, organik, kimyasal içermeyen kıyafetler bebeklerimizin hassas ciltleri için çok değerlidir. Seçtiğiniz kıyafetler aynı zamanda bebeğinizin hareketlerini rahatça yapması için de önemlidir. Nitekim bebeği sıkan ve hareketleri kısıtlayan kıyafetler gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu dönemde seçtiğiniz kıyafetlerdeki önceliğiniz sağlıklı olmaları (nefes alabilmesi, kimyasal içermemesi vb.) ve hareketi engellememeleridir. Fazla sıkı, kolları ya da bacakları çeken (örneğin ayaklı tulumlar gibi) ve bebeğinizin duyularını etkin şekilde kullanmasını engelleyen kıyafetler (eldivenler gibi) önerdiğimiz tarz giysiler değildir. Peki sağlıklı olması için bebeğinizin kıyafetlerinin temizliğine ilişkin nelere dikkat etmeniz gerekir?

Gelin bu konudaki önerilerimizi de sizlerle paylaşalım:

Bebek cildi, yetişkin insanlara göre mikroplara ve kimyasallara karşı çok daha hassastır. Bu nedenle bebeğinizin tenine dokunacak tüm giysi, çamaşır ve battaniyeleri yıkamanız toz, kir ve bakteriler açısından temiz olmalarını sağlamanız gerekmektedir.

Kullanılacak deterjanı seçerken formülünde en az parfüm ve boya maddesi içeren deterjanı tercih etmelisiniz. Yumuşatıcılar bebeğinizde alerjik reaksiyon oluşturabilir, alerjik olup olmadığına emin olmadan kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Bebek çamaşırlarına özel kokusuz, güvenilir markalı deterjanları kullanmanızda yarar vardır. Giysileri etiketlerinde yazan maksimum sıcaklıkta yıkamanız hijyen açısından önemlidir. Özellikle bebek bezleme ile ilgili çamaşırları ayırarak yıkamanız daha hijyenik olarak daha iyidir.

Bebek çamaşırlarını yıkarken çamaşır filesi kullanmak ise minik çorapların makineye sıkışmasını engelleyecektir. Çamaşırları yıkama kadar kurutmakta hassas bir işlemdir. Kurutma işlemi için en uygun yöntem ise açık havadır. Ancak aşırı nemli, soğuk, isli veya kimyasal madde içeren bir havada çamaşır kurutmak oldukça tehlikelidir. Bu nedenle günümüzde kurutma makineleri tercih edilir hale geldi. Birçok kişi bebekler için uygun olmadığından endişe edebiliyor fakat azaltılmış ısı dereceleri ile kurutmak bebek çamaşırları için zararsız bir seçim olacaktır.

Bebeğinizle kuracağınız sıcak ilişki ileride özgüvenli bir insan olması açısından çok önemlidir. İlk olarak bize ve çevresine güven duyabilmeyi öğrenmeli ve kendini iyi hissetmelidir. Daha sonra kendini keşfedip kendi ayakları üzerinde durabildikçe özgüveni de gelişebilecektir. Tüm bu süreçlerde bizlerin bebeklerimizle ve çocuklarımızla kurduğumuz ilişkinin ve onlar için hazırladığımız çevrenin büyük önemi vardır. O yüzdendir ki bebeğinizin bakım zamanları sadece fiziksel bakımı içermez aynı zamanda duygusal anlamda da çok değerlidir. Bebeğinizle tensel temasın en yoğun olduğu banyo zamanları ve masaj yaptığınız anlar bu yönden kaçırılmayacak fırsatlardır.

Bebeğinizin bakımında dikkat edeceğiniz banyo, tırnak ve kulak bakımı vb. bir çok konuyu Kidokit yazılarında bulabilir; Kidokit uygulamamızda bu konularla ilgili videolarımızı izleyebilirsiniz.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Muayenehane Hekim

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Çocuk sağlığı izlemi

Önemli Noktalar Çocukluk çağı, doğumdan erişkinliğe ulaşana dek geçen süreçte büyüme ve gelişmenin süreklilik gösterdiği bir dönemdir. Bu nedenle düzenli takip edilmeli ve gerektiği anda

Hamilelikte cinsellik

Önemli Noktalar • İnsanda açlık, susuzluk, korunma gibi içgüdülerin yanında amacı insan neslini devam ettirmek olan cinsellik içgüdüsü vardır. • İlk üç aylık hamilelik döneminde

9. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER İş yerinizde bilgisayar kullanıyorsanız, “bilgisayar ışınlarının” bebeğiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratmasından endişe duyuyor olabilirsiniz. Korkmayın, bilgisayarlar ve monitörlerin iyonize edici

Uykunun 6 hali

Önemli Noktalar Çocuklar anne rahminde yaklaşık yedinci ayda REM uykusunu annesiyle senkronize etmeye başlar. Uykunun 6 hali vardır; derin uyku, aktif uyku(REM), uykulu, arada hal,

Bebek masajına hazırlık

Önemli Noktalar Bebeğinize masaj yapacağınız yerin ısısı (24-26 C) ideal olmalıdır. Masaj sırasında bebeğin masaj yapan kişiyle olan iletişimini koparıp onlara yönelmesine neden olabilecek ve

9. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Ve bebeğiniz ikinci ayını doldurdu. Haydi üçüncü ayımıza keyifli bir başlangıç yapalım.

Dr. Maria Montessori’ye göre gelişimin 4 evresi

Bu yazımızda size bebeklikten yetişkinliğine kadar olan dönemde çocuğunuzla nasıl bir serüvenin eşiğinde olduğunuzu kısaca özetlemeye çalışacağız. Bakın sizi hangi dönemlerde ne gibi değişiklikler bekliyor.