Kidokit Logo

Ve bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildi…

Annesinin kucağında uyuyan bebek

Önemli Noktalar

Bebeğinizin muayeneleri sonrası yanınıza getirildiği an çok büyülüdür. Bebeğiniz hayata bağlanmak ve hayatta kalmak için tümüyle size bağlıdır. Artık hayatınızda yeni bir birey var. Yanınızda yatan bu minicik bebek bazen yeni bir mutluluk kaynağı bazense yepyeni sorumluluklar demek.

İlk emzirme ve anne sütü;

Anne sütü bebeğiniz için sağlayacağınız en faydalı ve ekonomik besin kaynağıdır. Bebeğiniz doğumdan sonra yanınıza getirildiğinde hemen emzirmeye başlamanız önerilir. İlk kez anne olduysanız ve bebeğinizin de dünyaya daha yeni geldiği göz önünde tutulursa iki tecrübesiz kişinin bir araya gelmesiyle zorlu bir süreç başlıyor olur. Ama merak etmeyin bebekler emmeye hazır bir şekilde doğarlar. Anne memesinin kokusu plasenta kokusuna benzediğinden bebeğinizi çıplak göğsünüze koyduğunuzda memenize doğru yönlenmeye çalıştığını görürsünüz.

İlk emzirmenin doğumdan sonra en kısa süre içinde gerçekleştirilmesi önemlidir. Ancak her ne kadar bebeğinizin emme refleksi de olsa emme mekanizması aslında oldukça kompleks bir iştir. Ve acemilik döneminin yaşanması gayet normaldir. Kısa bir sürede ikiniz de tecrübe kazandıktan sonra hem kolay hem bebeğinizle aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayan oldukça keyifli bir deneyime dönüşeceğini göreceksiniz. Bazen zor doğum veya sezaryen gibi sebeplerle bebeğinizi hemen emzirmeniz mümkün olamaz. Nitekim ağrı süt üretimini ve akışını engeller. Bu durumda üzülmeyin. Mümkünse İlk 24 en geç 48 saat içerisinde emzirmeye başlamış olmaya gayret edin.

Kolostrum:

Göğsünüzden ilk aşamada süt değil de daha yoğun bir sıvının gelmesi sizi şaşırtmasın. Göğsünüzden ilk zamanlarda gelen sıvıya kolostrum (ağız sütü) adı verilir. İlk aşamada süte benzemeyen bu sıvı çok değerli bir besin kaynağıdır; sarımsı veya kahverengimsi renkte hafif tuzlu ve tatlıdır. İçerisinde protein, çinko, potasyum, sodyum, E vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren immünoglobulin, enfeksiyonlardan koruyan antikorlar, büyüme faktörleri vb. mevcuttur.

Bebeğinizi emziremeseniz de memenizden pompalamak suretiyle temin edebileceğiniz kolostrumu kaşıkla bebeğinize vermenizi tavsiye ederiz. (Kaşık yerine biberon kullanılması daha sonra bebeğin meme emme isteğini azaltabileceğinden önerilmemektedir. Şayet ilk aşamada emzirme mümkün olmadıysa bile ek mamanın kaşıkla ya da minik bir kadehle verilmesinin daha sonra tekrar emzirmeye devam etmeyi kolaylaştırdığı gözlenmiştir.)

Kolostrumun kakayı yumuşatıcı etkisi vardır ve bebeğinizin bağırsaklarında biriken, mekonyum denilen dışkının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, sarılıktan koruma etkisi vardır ve bebeğinizi ileride birçok hastalıktan korur. Yeni doğan bebeğinizin bağırsak florası ve sindirim sistemi henüz tam gelişmemiştir. Özellikle ilk haftalarda enfeksiyon riski yüksektir. Bu riskin azaltılmasında kolostrumun önemi büyüktür.

Emzirme süreci bazı anneler için çok kolay bazı anneler içinse oldukça zorlu bir süreç olabilir. Kidokit web-sitesinde, uygulamasında emzirmeyle ilgili detaylı ipuçlarına, sütünü artırma yollarına, emzirme tekniklerine vb. birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu dönemde emzirseniz de emzirmeseniz de bebeğinizle evde yaşayan kişiler bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz önemlidir. Örneğin sigara içen varsa bu dönemde alışkanlığı bırakması veya en azından evde içmemesi doğru olacaktır. Sigara içilen ortamlarda olmak bebeklerin ciğerlerini zayıflatmakta, kulak iltihaplanmalarına karşı daha hassaslaşmalarına sebep olmaktadır. Ayrıca uyku düzensizliklerine yol açmakta ve SIDS (ani bebek ölüm sendromu) riskini iki katına çıkartabilmektedir.

Yazan ve Derleyenler:

Dr. Gülay Kara, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Muayenehane Hekimi

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale
Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Bebek Arabası

Her çocuk farklıdır!

Önemli Noktalar Anne-baba olarak çocuğunuzu bazen istemeden de olsa diğer çocuklarla kıyaslıyor olabilirsiniz. Mümkünse çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Kıyaslarken her zaman hatırlamanız gereken şey, her çocuğun

Bom oyunu

Evde, arabada, yolculukta hiç malzemesiz oynanan pratik bir oyun ”Bom oyunu”.

Çalışan Anne

Çalışan anne misiniz? Size bazı önerilerimiz var!

Önemli Noktalar Çalışan anneler çocukları ile yeteri kadar vakit geçiremedikleri için endişeli olmaları gayet normaldir. Sosyalleşerek, etkinlikler yaparak, ailece oyunlar oynayarak vb. yükünüzü hafifletebilirsiniz. Çocuklarınızla

Gülümseyen bebek

Hassas dönemler ve özellikleri nelerdir?

Önemli Noktalar Eğer çocuklarımıza doğru bir çevrede bu hassas dönemlerden tam olarak istifade etme imkanı verilirse, potansiyellerini geliştirme ve gerçekleştirme imkanı bulacaklardır. Örneğin dil gelişim

Uçak Yolculuğu ve çocuklar

Uçak yolculuğu esnasında nelere dikkat etmeliyiz?

Önemli Noktalar İlk aşamada en önemlisi hazırlamış olduğunuz el çantasını ve çocuğunuzun pasaportunu ve kimlik/aşı/doktor bilgilerini yanınıza almayı unutmamanız. Uçağa geldiğinizde ilk iş çocuğunuzun rahat

Yüzen çocuklar

Spora başlamak için uygun yaş

Önemli Noktalar Düzenli spor yapmak çocukların dengesi, esnekliği, dayanıklılıkları ve güçlü motor becerileri için oldukça önemli. Spor yapmak ve özellikle de ileride profesyonel bir sporcu

1. Hafta hamilelik

Gebelik ortalama 40 hafta, yani 9 ay 10 gün devam eden bir süreçtir. Tıbbi olarak gebelik başlangıcınızı hamile kaldığınız adet döngünüzde gördüğünüz adetin ilk günü belirler. (Adet

Beyinde Kablolaşma: Miyelinleşme

Beyinde kablolaşma: Miyelinleşme

Çocuk, rahimde tüm yaşamda ihtiyaç duyulandan çok daha fazla nöron üretir.  Nöronlar aktivite ile desteklenmediği ya da sürekli olarak kullanılmadıklarında, doğum sonrası nöral budama gerçekleşir.

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

Kidokit Logo

Uygulamamızla Tanıştınız mı?

QR Kodu Taratın.
Uygulamayı Hemen İndirin!