Main Menu

Yeni Eklenenler

Ebeveynin işlevi

3 Aralık, 2019

Çocuklar ve korkuları

2 Aralık, 2019

Bize Ulaşın

Banyo zamanı!

Shares
Read Carefully

Önemli Noktalar

Bebeklerimizin ve çocuklarımızın en sevdiği aktivitelerden biri banyo yapmaktır. Suyun içinde farklı oyunlar kurmak, suyu sıçratan oyunların oynanması vb. aileleri de mutlu eden anlardan biridir.

Banyo’nun temizliğin dışında başka çok önemli faydaları vardır. Örneğin;

  • Anneyle ve babayla olan ilişki beslenmiş olur.
  • Suyun verdiği dokunsal hissiyat bebeğinizde ve çocuğunuzda sakinleştirici bir etki oluşturur.
  • Gergin bir bebeği ve çocuğu rahatlatır.

Banyoda bebeğinizle çok keyifli oyunlar da oynamanız mümkün. Örneğin Alex markası çok keyifli banyo oyuncakları üretiyor. Silinebilir kalemlerden, sünger toplar ve banyo potalarına, köpükçüklerden, su üstünde yüzen oyuncaklara, harflere, şekillere kadar pek çok keyifli ve öğretici oyun oynayabilirsiniz banyoda. Çocukların çok büyük bir kısmı su ile oynamaya bayılırlar. Banyo zamanından hoşlanmayan çocuklar için ise bu tür keyifli oyun zamanları banyo süreçlerine alışmalarında büyük destek olacaktır. Suya alışan ve suda olmayı seven çocuklar aynı zamanda yüzmeye de daha hevesli olacak ve her şeyde olduğu gibi burada da hevesli, iştahlı ve hazır olmak yüzmeyi öğrenmek için de en önemli adımın atılmasını sağlayacaktır. Boğulma riski önemli bir risk olduğunda çocuklarımızın suyla barışık olmaları, suda güvende hissedebilmeleri ve mümkün olan en kısa zamanda yüzmeyi (en azından kendilerini suyun üzerinde tutabilmeyi) öğrenmeleri önemlidir.

Yazan ve Derleyen:

Funda Güngör Akpınar, Montessori Eğitmeni, Association Montessori Internationale Özel Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

Leave a reply

Top