Çiğ badem sütü

Önemli Noktalar

Çiğ badem sütü, çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz çok sağlıklı bir içecek.

Malzemeler (yaklaşık 500 ml süt için)
 • 1 cup çiğ badem (yaklaşık 140 gr)
 • 2,5 cup içme suyu (yaklaşık 625 ml)
ÇOK ÖNEMLİ NOT:

Bademlerin ÇİĞ yani kavrulmamış olması çok önemlidir, zira kavrulmuş bademde yüksek ısı nedeniyle protein %50 oranında, vitaminler %85 oranında ve tüm faydalı enzimler neredeyse tamamen hasar görüp kaybolur, yani badem besin değerini kavrulma ile önemli ölçüde kaybeder.

Yapılışı:
 1. ÇİĞ bademler yıkanıp bol suda yaklaşık 4 saat bekletilir.
 2. 4 saat sonra tekrar yıkanıp yine bol suya bastırılır ve bu sefer 8 saat bekletilir.
 3. Suda bekletme süresi dolunca, bademler tekrar yıkanır ve kabukları soyulur.
 4. Soyulmuş bademler blendera atılır ve üzerine 2,5 cup içme suyu (625 ml) eklenerek yaklaşık 3 dakika boyunca iyice karıştırılır.
 5. Karışım ince tel süzgeçten süzülerek (mercimek çorbası süzer gibi) badem sütü elde edilir.
 6. Sütünü süzdükten sonra kalan badem posasına 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırdıktan sonra fırın tepsisine yağlı kağıt üzerine incecik yayarak 45 derecede kurutup canlı badem krakeri yapabilirsiniz.
 7. Badem sütünüzü içerken ve krakerinizi yerken her yudum ve lokmanızın doğanın sunduğu besinleri %100 canlı olarak içerdiğini (Raw & Living Foods) ve bunların vücudunuzun canına can katacak tam şifa olduğunu hatırlayın, tabii bizi de:)

AYRICA;

1 cup = 140 gr çiğ badem ile yaklaşık 500 ml badem sütü elde edilir.

Her gün taze süt yapmak yerine birkaç günlük süt hazırlamak istenirse de hazırlanacak badem sütünü ağzı kapalı şekilde en fazla 3 gün içerisinde tüketilmek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu durumda her gün içmeden önce şişenin çalkalanarak servis yapılmasını öneriyoruz.

ÖNEMLİ EK BİLGİ:

Bu tariflerle 1 cup (140 gr) bademin sahip olduğu besinlerin tümünü, hiçbirini kaybetmeden, canlı olarak alabiliyoruz ki bu şu demek:

 • 29,6 gr protein (bu miktar günlük alınması tavsiye edilen protein miktarının yaklaşık %59’udur.)
 • 14,79 gr lif (bu miktar günlük alınması tavsiye edilen lifin yaklaşık %69’udur.)
 • 42,40 gr mono-doymamış yağ (vücut için sağlıklı yağ sınıfı)
 • 16,76 gr poly-doymamış yağ (vücut için sağlıklı yağ sınıfı)

Çiğ badem aynı zamanda sahip olduğu bir çok vitamin, mineralin yanı sıra çok zengin bir E vitamini ve magnezyum kaynağıdır:

 • Toplam E vitamini miktarı günlük alınması tavsiye edilen E vitamini miktarının yaklaşık 1,8 katı demektir.

(Güçlü bir antioksidan olan E vitamini astım hastaları için hava kirliliği, sigara dumanı gibi astımı olumsuz etkileyen çevre koşullarına karşı koruyucu olması açısından önemli.)

 • Toplam magnezyum miktarı günlük alınması tavsiye edilen magnezyum minerali miktarının yaklaşık %93,7’si demektir.

(Magnezyum kasların gevşemesine ve bronşların genişlemesine yardımcı olduğu için astıma karşı rahatlatmak anlamında çok olumlu etkileri olan bir mineraldir.)

Tarifi hazırlayan:

Mehmet A. Özderici, Maxgreen.co

Çocuk Gelişim Uzmanınız Kidokit

İlginizi çekebilecek diğer İçerikler

Pamukçuk ve perleş

Önemli Noktalar Pamukçuk, sağlıklı bebeklerin %2-5’inde görülen ağız içinde yerleşimli bir mantar enfeksiyonudur. Bulgu vermeyebilir. Bazen ağrı, yanma ve tat duyusunda bozulma yapabilir. Tedavide mantar

Bebeğinizle ilk temasınız…

Önemli Noktalar İlk aylarda bebeklerin en fazla ihtiyacı olan şey düzen, güven ve sevgidir. Bebek doğduğunda mümkünse bir süre çıplak olarak annesinin kollarına verilmelidir. Annenin

5. Hafta Hamilelik

Bu hafta adetiniz gecikti ve bu gecikmenin bir gebeliğe bağlı olduğundan ciddi bir şekilde şüphelenmeye başladınız. Hamile olduğunuzu öğrenmek için gebelik testi yaptırmaya karar verdiniz.

9-12 ay kilometre taşları

Tüm ay ve yaşlara ait kilometre taşlarımıza uygulamamız içerisinde yanıtlayacağınız değerlendirme soruları sayesinde ulaşabilir, sonucunda çocuğunuza özel hazırlanmış olan günlük plan sayesinde hangi oyun ve

Bebek/çocuk odasında renk seçimi

Önemli Noktalar Boya seçimi çocuk odası düzenlenirken önemli konulardan biri olabiliyor. Bebeğinizin/çocuğunuzun odasını boyatırken gözlerini yormayacak, olumlu etkisi ve sakinleştirici etkiye sahip olan pastel renkler

6. Hafta gelişim

Merhaba! Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu haftaki yazımızla doğumdan sonraki ilk 6-8 haftalık dönemde yaşadıklarınızın sebeplerini anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Nitekim bu sebepleri bilirseniz

12. Hafta Hamilelik

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER Gebeliğinizin inanılmaz bir hızla ilerlediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı anne adayları daha bu haftalarda bir an önce bebeklerine kavuşmanın hayalini kurarlar.

33. Hafta gelişim

Kidokit’le haftalık buluşmamıza hoş geldiniz. Bu dönemlerde öğrenilecek yeni şey öyle çoktu ki bizim haftalıklarımız da oldukça uzun metinler ya da ekli pek çok yazıdan

Bireyselleştirilmiş eğitim

Önemli Noktalar Geleneksel öğretim yaklaşımı öğrencilerin hepsinin ihtiyaçlarının aynı olduğunu, aynı seviyede öğrendiklerini ve aynı motivasyona sahip olduklarını varsayar. Herkesin aynı olduğu anlayışının sonucunda birçok